Bogactwo i bieda to dwie różne rzeczy i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Ale jednocześnie trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, że w wielu krajach bogactwo i bieda wręcz graniczą ze sobą. No cóż, tak to już jest na tym najpiękniejszym ze światów. Ileż to już było przypadków, kiedy ktoś ze świata bogactwa spadał do krainy biedy. Ale są też przypadki odwrotne, kiedy ludzie z wielkiej biedy potrafią się wydostać i dotrzeć na sam szczyt.
A dlaczego jedne kraje są bogate a inne biedne?
No cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników. Ale skoro już pojawiła się ta kwestia, zatrzymajmy się przy niej na chwilę, żeby nieco zgłębić temat. Po pierwsze, wiele zależy od tego, w jakim regionie świata usytuowany jest dany kraj. Zdecydowanie łatwiej żyje się w Europie niż w Afryce i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Chociaż postępujące zmiany klimatyczne chyba sprawią, że i na Starym Kontynencie zapanują susze. Oby tak nie było, ale wiemy, w jakim stopniu człowiek zniszczył już matkę-naturę. Po drugie, o tym, dlaczego jedne kraje są bogate a inne biedne, zdecydowała przeszłość. I tak np. wiele współczesnych mocarstw to byłe kraje kolonialne. Nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, że posiadanie kolonii przysporzyło bogactwa. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że niektóre państwa na przestrzeni wielu lat pozbawione były niepodległości. Polska przez ponad 120 lat pozostawała w niewoli. Zaborcy wykorzystywali nas ekonomicznie przez długie dziesięciolecia i to musiało pozostawić trwały ślad na naszej gospodarce. A kiedy już zdołaliśmy się podnieść po nocy zaborów i zaczęliśmy funkcjonować jako sprawne państwo, wybuchła II wojna światowa i znów staliśmy się ofiarą naszych zachodnich, jak i wschodnich sąsiadów. Jak pech, to pech, można by rzecz. To centralne usytuowanie w Europie nie bardzo nam służyło.
Ale to może tylko przypadek?
A jeszcze inny powód tego, dlaczego jedne kraje są biedne a inne bogate? Na pewno posiadane bogactwa naturalne. Te wprawdzie w jakimś momencie skończą się, ale przez jakiś okres będą źródłem dochodów państwa. Na koniec dodajmy jeszcze, że na kondycję gospodarczą kraju wpływa również jego ukształtowanie powierzchni. Gros krajów czerpie ogromne dochody z turystyki. Przykładów można podać tu sporo. To m.in. Włochy, Hiszpania, Chorwacja czy Grecja. Można nawet rzecz, że te kraje zostały obdarzone ponad miarę. Nie dość, że jest tam ładnie, to jeszcze do tego panują w nich doskonałe warunki klimatyczne. Czegóż chcieć więcej?